Modern kotori környezet, szomorú Vićenca kápolna
Az új kotori Városliget várja a gyermekeket
2024.07.15-én kerül ünnepélyes átadásra a Kotorban található Városi Nagy Park. A park az egykori Livnice öntöde gyár területén került kialakításra. Bár a környezete megújult, ebből a projektből sajnos nem jutott pénz a területén található Crkva sv. Vićenca kápolna felújítására, amely beomlott tetejével szomorkodik és ámulkodik a hypermodern park látványán.
Osztrák-Magyar Monarchia-beli csatornarendszert
fedeztek fel a park területén,
háttérben a szomorkodó Vićenca káplnával
Magyar vonatkozású érdekessége, hogy az egykori gyár területén a munkálatok közben osztrák-magyar-monarchia-beli csapadékcsatorna hálózatot fedeztek fel, amely a létesítmények kataszterében és a városi okiratokban sem szerepelt, ezért ezt a felfedezést figyelembe kellett venniük a park kialakítása során és a csapadékcsatornát adaptálni kellett.
Osztrák-Magyar Monarchia-beli csatornarendszer része volt
A 11 000 négyzetméteren kialakított városliget egyedülálló zöld oázist képvisel ezentúl az ősi városmag közelében. A központban szabadtéri amfiteátrummal és kupolával, melynek telepítését az egykori városi "Dojmi" taverna gloriette ihlette, egyfajta kulturális és szórakoztató rendezvények helyszíne is lesz.
Íme pár látványterv a kialakított parkról:
Hat különböző funkcionális egység alkotja ezt a parkot, ahol kiemelkedik a gyerekzóna modern bútorokkal, séta- és díszutakkal, valamint egy csendes, pihenésre szánt nyugágyakkal ellátott rész.
fotó: Ranko Maras
Különös figyelmet fordítanak a házi kedvencekre, így a Nagyvárosi Park jellegzetessége a kutyazóna. Érdekesség, hogy a park egy részét speciális igényű gyermekek számára kialakított szenzoros bútorokkal látták el, Montenegróban elsőként.
fotó: Ranko Maras
A parknak két fő bejárata/megközelítése lesz: a Rakit és a Njegoševa utca felől, a Zvirnjak (Zverinjak) patak mellett.
A közelben található beomlott tetejű Crkva sv. Vićenca kápolna jelenleg még romos állapotban van, tervezik felújítani. A Városliget projektből nem jutott pénz a templom felújítására, bár a látványtervekben megújult külsővel szerepel. A terv azonban egyenlőre csak terv maradt.
A Szent Vicenza-templom a 19. század elején épült. Ekkor építtette a kotori Zifra család birtoka részeként. A később Perastba költöztetett Angyali Szűz Mária oltár egyes részeit beépítették ennek a templomnak az oltárába.
A škaljari Vicenza kápolna a 19. századi szakrális építészet reprezentatív épülete, amelyet Trifun Zifra épített, és védett kulturális érték. A templom a Zifra család lakóegyüttesének része volt, amely magában foglalt egy ma romokban heverő nyaralót, a szakadék alatti hosszú sétányt, amely a háztól a tengerpartra vezetett, templomot és kerteket. A mai napig csak a rossz állapotban lévő templom maradt meg.
A szocializmus idején, a Livnice gyár működése alatt a Szt. Vicenzát sajnos a gyár egyik létesítményeként hasznosították. lerontva annak állagát, majd a Kotori Egyházmegye tulajdonába került.
A templom főhomlokzata szabályos korčulai kőtömbökből épült, gótikus ablakokkal, kőrozettával és domborművel gazdagon díszített bejárati kapuval díszített. A feltehetően egy régebbi szakrális épületből származó nyílásokon kívül a főhomlokzaton jelentős szimbólumok is megjelennek.
A templom belsejét pilaszterek és boltívek tagolják három, kupolaboltozatos részre. Jelentősek még az oltárterület előtti sír maradványai, az eredeti Đurič-kőburkolat átlós sakktábla formájában, a fából készült kóruscsarnok maradványai, a kőoltár-elválasztó és az oltár maradványai.
A pazar márványoltár négy angyalszoborral a templom belsejének legjelentősebb része volt, és a Kotor óvárosában található Angyalok Boldogasszony-templomból került át, amikor elvesztette szakrális funkcióját. Ma a Szent István-templomban őrzik Perastban.
Az 1979-es földrengés során okozott jelentős károk ellenére az épület romos testét megőrizték, nem bontották le, de statikailag jelentősen veszélyeztetett. A PROJEKTOR program 2019-ben és 2020-ban a Zifra család templomának és lakóegyüttesének állagmegóvási, levéltári és építészeti kutatását végezte, és a megállapítások alapján konzervációs projektet készített a templom rekonstrukciójára. A beavatkozások 2 fázisra oszlanak: az első ütemben a templom további leromlásának és összeomlásának megakadályozását célzó sürgősségi beavatkozást, míg a második ütemben a teljes rekonstrukciót és a hiányzó elemek helyreállítását irányozzák elő.
Technikai információk:
- GPS koordináták: 42.42009581971456, 18.7659959110364
- Google térképen: https://maps.app.goo.gl/bAwhAbEZrJtXNocy5
- forrásanyagok:
- https://bokanews.me/lijepa-vijest-kotor-dobija-park-na-11-000
-kvadratnih-metara-pogledajte-kako-ce-izgledati-foto/ - https://www.kotor.me/me/vijesti/otvaranje-velikog-gradskog-parka-u-kotoru/
- https://bokanews.me/radovi-na-izgradnji-parka-u-kotoru-usporeni-zbog-postavljanja-podzemne-infrastrukture-otvaranje-planirano-do-prvoga-maja/
- http://www.radiodux.me/naslovnica/4355-i-ovo-je-kotor1
- https://www.projektor-cac.com/cg/node/138
- https://bokanews.me/lijepa-vijest-kotor-dobija-park-na-11-000