Ikarosz fejetlenül áll Tivatban
2018 októberben, mikor Tivatban jártunk, feltűnt egy csomó népviseletbe öltözött kisgyermek az utcán. Páromat rögtön a nyomukba küldtem, nézze meg, hová mennek. Hát a tivati kulturális centrumba, vagyis az ún. művelődési házba mentek, mert éppen ünnepségre készültek. A művelődési házban is klassz képeket készített a párom, de az épület előtt elhelyezett Ikarosz szobor viszi a pálmát, mivel fej nélkül érte végzete.
Tivatban ez egy kulturális szempontból kiemelkedő hely, itt szokott színházi előadás lenni, 3D mozivetítések, kiállítások. A felvonulások innen szoktak indulni Tivatban. Ez a különleges Ikarosz szobor azzal tűnik ki a hasonló szobrok közül, hogy nincs feje.
Az Ikarosz és a Nap című szobrot 2010-ben állították fel az épület előtt, az 1976-ban Svájcban született, Montenegróban a cetinjei szépművészeti karon diplomázott szobrászművész, Željko Reljić alkotásaként.
A szobor hajóvasból készült és a háttérben, az épület falán található Nappal alkot egy egységet.
A szoborhoz kapcsolódó mitológiai történet szerint Ikarosz gyermekként érkezett Kréta szigetére Daidalosszal, az apjával, aki a labirintust építette meg a Minótaurosznak. A labirintus elkészültével Minósz király fogva tarttotta őket a szigeten, nehogy elárulják valakinek a labirintus titkát. El akartak szökni Knósszoszból, ezért Daidalosz viasszal összeragasztott tollakból szárnyakat készített mindkettőjük számára, hogy elrepüljenek. Mielőtt még felszálltak volna, Daidalosz megmondta fiának, se túl alacsonyan ne repüljön, mert elragadják a hullámok, se túl magasan, mert a Nap megolvasztja a viaszt.
Sikerült is a levegőbe emelkedniük. Ikarosz apja szavát egy ideig megtartotta, de a magasság megigézte s egyre magasabbra repült. A Nap így megolvasztotta a viaszt, a tollak leváltak és Ikarosz a tengerben lelte halálát. Holttestét Dolikhé szigetén vetette partra a tenger. Héraklész talált rá, és tisztességgel eltemette. A szigetet azóta Ikariának nevezik. Ikarosz pedig a lázadás, a szófogadatlanság, a kíváncsiság megtestesítője lett.
A művész további kültéri szobrai:
- 2014 Eagle, Cetinje, Montenegro
- 2011 WHEEL, Skadar, Albanija
- 2010 Umbrella, Smokovci, Montenegro
- 2010 Little man on the Big stone, Danilovgrad, Montenegro
- 2010 Ikar and the sun, Tivat, Montenegro
- 2009 Totem, Kings park, Cetinje, Montenegro
Technikai információk:
- GPS koordináták: 42.431793, 18.697942
- Google térképlink: https://goo.gl/maps/yjCCJ4m7oaB9XSGL6
- Szabadon látogatható közterületen elhelyezett szobor
- Szerethetőségi skálán: 10-ből
- Közelben található: tivati múzeum és galéria
- fotó: első kép - Kiss Judit, többi kép: Kalmár János Attila
- A művelődési központ Facebook oldala: https://www.facebook.com/centarzakulturu.tivat/.
- Az alkotó weboldala: http://www.ulucg.me/clanovi/zeljko-reljic.php
- További munkái megtekinthetők itt: https://zeljkoreljic.weebly.com/work.html
- Katalógusa: http://montenegrina.net/wp-content/uploads/2011/12/katalog-zeljko-reljic.pdf